top of page

LEKCE Z ONLINE UČEBNY - BRÁNICE A DECH

Pokud chcete pochopit, jak funguje střed těla, je důležité nejdřív rozumět tomu, jak funguje naše bránice. Pomáhá nám nejen dýchat, ale taky vytvářet vnitrobřišní tlak a stabilizovat střed. My bychom ji měli umět trénovat v obou těchto vlastnostech. Hlavní posun ale nastane ve chvíli, kdy se je naučíme spojit.

BRÁNICE A DECH

HLAVNÍ BODY:

- zkrácení bránice natahuje vzduch do plic a vytváří vnitrobřišní tlak

- optimální je plynulý a rovnoměrný nádech nosem, výdech nosem nebo pusou

- pro maximální stabilitu slouží nádech a zádrž dechu, pro většinu tréninku je lepší se nadechovat směrem do těžké pozice a výdech směrem do lehké

- princip adekvátního zpevnění, inteligentního břicha a přepínání mezi dechem a stabilitou jsem se naučil od skvělého Dr. Ulma

TRÉNINK BRÁNICE

- trénink břišního válce = trénink bránice

- pro izolovanější aktivaci/trénink bránice a nitrobřišního tlaku můžete použít cvik deadbug. Je ale extrémně důležité se ho naučit správně

- přemýšlejte nad tím, jestli bránici správně používáte při tréninku, protože to je ten nejlepší způsob, jak bránici a vnitrobřišní tlak trénovat

2) DIAGRAM BŘIŠNÍHO VÁLCE

DNS breathing.png

Jeden z nejsilnějších propagátorů důležitosti břišního válce a nitrobřišního tlaku je český systém DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace) od Koláře. Řadí se nejen k české, ale světové špičce.

 

Na obrázku můžete vidět jak se spolu prolíná správné nastavení těla a správný nitrobřišní tlak. V případě A vidíme vůči sobě správně nastavenou pánev a hrudní koš. To pomáhá srovnat i křivku páteře a ulevit plotýnkám. Bránice tlačí dolu, svaly vpředu, vzadu, zespod i ze stran tlačí naproti. Tahle vzájemná souhra potom vytváří správný břišní válec a nitrobřišní tlak.

Břišního válce se tedy účastní: bránice, svaly pánevního dna, přímý břišní sval, šikmé břišní svaly (vnitřní a vnější), příčný břišní sval, svaly bederní páteře.

Neadekvátní zapojení břišního válce oslabuje střed těla a může přispět k syndromu přesýpacích hodin jako na obrázku.

Untitled_Artwork (16).jpg

3) ANATOMIE BRÁNICE

Untitled_Artwork 38.jpg

Máme málo svalů, které jsou kompletně ukryté pod povrchem takovým způsobem, že ani malou částí nevykukují mezi ostatními svaly. Bránice je jedním z těchto svalů a je tak atypická svým tvarem i funkcí, že je pro spoustu lidí těžké si ji představit. V téhle podsekci bych vás rád provedl její anatomií. Bránice je plochý sval s deštníkovým tvarem.

Untitled_Artwork 37.jpg

Při nádechu se zkracuje, zplošťuje a klesá, při výdechu se prodlužuje, zakulacuje a stoupá. To můžete krásně vidět na animaci níže.

Bránice je jakousi podlahou pro hrudní koš - nad ní se vyskytují plíce a srdce a stropem pro břicho - pod ní se vyskytují játra, ledviny, žaludek atd. Začíná na chrupavkách žeber 7-10, na žebrech 11-12, na mečovitém výběžku hrudní kosti a na páteři. Upíná se do svého vlastního šlašitého středu. 

Untitled_Artwork 36.jpg

Dělí se na pravou a levou polovinu. Každá je trochu jinak veliká a trochu jinak upnutá. Pravá se upíná níž (L1-L3) a levá trochu výš (L1-L2). Pravá půlka je větší a usazená malinko výš pravděpodobně proto, že se pod ní nachází játra. Tahle asymetrie podle některých přispívá k přirozenému vyosení těla, které vidíme u většiny populace - hrudní koš lehce ukloněný a vyrotovaný doprava.

Untitled_Artwork 35.jpg

Jejími agonisty jsou pomocné nádechové svaly. Bránice by při klidovém nádechu měla odvést drtivou většinu práce. To se ale mění při dysbalancích (bránice nedělá, co má a nahrazují ji například svaly krku) nebo při situaci, kdy se extrémně zvýší potřeba kyslíku (sprint).

Jejími antagonisty jsou svaly výdechu. Svaly nádechové jsem zvýraznil červeně, svaly výdechové černě.

Untitled_Artwork (12).jpg

Bránice je velmi zajímavý sval, je to hlavní sval odpovědný za nádech a za stabilitu středu těla. Potřebujeme ji pro každý pohyb a cvik. Já doufám, že ji po této lekci znáte zase o trochu lépe.

Pokud chcete vědět o bránici víc - jak ji diagnostikovat, jak ji posílit nebo naopak uvolnit, v Učebně máme na všechna tato témata lekce, ve kterých Vás vším provedu.

FOTO DONE.jpg

PS: jestli chcete jít ve svých diagnostických a trenérských schopnostech o krok dál, je tu pro vás moje online Učebna. Mým cílem je, aby z vás byli profíci v oboru, kteří umí pomáhat klientům měřitelně a efektivně.

bottom of page