top of page

BLOG

uvod 2.jpg
pakování 3.jpg
Untitled_Artwork (3).jpg
InCollage_20220725_152310226.jpg
Hrudní_Koš_Původní (1).jpg
Filip za mnou přišel se záměrem vyhnat ďábla z lopatek. Bolest mezi lopatkami byla silná, omezovala ho v životě i tréninku a trvala roky. Zároveň cítil nekomfort a tahání v oblasti hrudní kosti. Fyzioterapeuti radili tahat lopatky dolu a dozadu a učit se dýchat do spodních žeber. Ukázalo se, že všechny tyhle rady problém nejen neřešily, ale zhoršovaly.
A možná ani ty tři měsíce ne... Ono to dává perfektní smysl, pakovat nebo zatahovat ramena. Začátečníci přece na prvním tréninku u všech cviků zvedají ramena nahoru k uším. Poučka “tlač ramena dolu od uší”, “zatni křídla” nebo “zapakuj ramena” proto hraje přímo do karet. Problém je, že při pakování ramen a zatínání širokého svalu zádového používáme ke stabilizaci ramene sval, který k tomu vůbec není určený. Překvapení, je to právě široký sval zádový.
Neurotrénink je fascinující záležitost. Pro jednou ve své profesi nemusíme hádat, ale můžeme se napřímo ptát nervové soustavy, jak se věci mají. Každý vjem v našem těle vyvolá odezvu. Kladnou, zápornou nebo neutrální. A ta odezva je měřitelná, mění totiž tenzi ve svalech. Když máme například asymetrii ve svalech kolem zápěstí, tělo to vnímá jako hrozbu. Nám potom jako varování posílá bolest a v kloubu snižuje rozsah pohybu a sílu. Pokud spící svaly kolem zápěstí správně probudíme, okamžitě se zvýší rozsah i síla. Ukážeme nervovému systému, že se není čeho bát.

Mě extrémně baví vytvářet most mezi rehabilitací a silovým tréninkem. Dokonce věřím, že rehabilitace a silový trénink jsou to samé. Když za mnou přijde klient v bolesti, chci z něj nejprve udělat klienta bez bolesti. A potom ho dostat do stavu nesmrtelnosti, kdy je schopný poradit si s jakoukoliv pohybovou nebo silovou výzvou, která se mu postaví do cesty.

Bolavé rameno umí zavařit. Člověk potom může v dobré víře vyzkoušet úplně všechny cviky na jeho nápravu a dostane se.. nikam. To, co se totiž často opomíjí, jsou základy ramene. Tedy lopatka a svaly kolem ní. Asi nejdůležitějším stabilizačním svalem lopatky je potom pilovitý sval. Pokud nefunguje pilovitý sval, nemůžete od ramene očekávat, že bude silné a bez bolesti. Chybí totiž ten nejdůležitější základ. Jak poznáte, že je potřeba se na pilovitý sval zaměřit?

Chcete se učit dlouhodobě, strukturovaně a víc do hloubky?
bottom of page