top of page
Hrudní_Koš_Původní 3.jpg

Učit lidi dýchat do břicha dává smysl. Je to proto, že skutečně u většinové populace převládá dýchání do hrudníku. Pokud do břicha nedýcháš, tvůj střed nikdy nebude tak funkční, jak by mohl být.

Untitled_Artwork 63.png

Problém je, že jakmile klienta přeučíš z dýchání do pouze hrudníku na dýchání pouze do břicha, dojde k nové dysfunkci. Dýchat by se totiž mělo do celého trupu, hrudník nevyjímaje. 

 

Hrudní koš a žebra jsou předurčené k tomu, aby se s každým nádechem a výdechem hýbaly. Dech jim dává pohyb, který potřebují.

Screenshot 2025-05-30 at 11.17.29.png

Pokud se nehýbají, zaděláváme si na problémy, protože rigidní a ztuhlý hrudní koš má za následek tuhnutí hrudní páteře, zhoršuje její rozsah i volnost pohybu. Navíc zamezuje správnému pohybu lopatky, která je základ pro ramena a tím celou horní končetinu.

Hrudní koš si můžeme rozdělit na víc segmentů. Přední horní, přední spodní, zadní horní, zadní spodní a boční. Tuhost v každé části způsobuje omezení jiného rozsahu pohybu v rameni.

Hrudní_Koš_Původní 4.jpg

Například zatuhnutí horní přední části může omezit vnitřní rotaci v rameni, zatuhnutí boční nebo zadní spodní části může omezit flexi v rameni apod. Vliv mobility hrudního koše na mobilitu ramen je skutečně zásadní. 

Pro účely tohoto článku se zaměříme na konkrétní problém, který má spousta lidí. Ať už dýcháš především do břicha nebo do hrudníku, pořád je tu ještě velká šance, že nevyužíváš celý potenciál středu těla a hrudního koše.

 

Dech do celého trupu je základ, který musíš splnit jako první. Potom je ale potřeba zaměřit se na to, aby dech šel do všech stran - dopředu, do stran i dozadu.

 

Pokud například nevyužíváš zadní část hrudníku nebo středu těla, mohou se postupně objevovat různé potíže, které na první pohled vůbec nesouvisí. Zaměřovat se jen na jednotlivé symptomy ale většinou nepomůže – skutečná příčina bývá hlouběji, často v narušené základní funkci, jako je dech, který má v těle přednost před ostatními.

Untitled_Artwork 77.jpg

Mezi klasické příznaky patří zmíněná omezená mobilita v ramenou, tuhost mezi lopatkami, tuhost šíje, omezená extenze a rotace v hrudní páteři a mnoho dalších. Pokud se v některém z těchto problémů vidíš, zkus 14 dní denně procvičovat dech do zadní části trupu.

Jestli si chceš efektivitu cviku ověřit hned, doporučuju si otestovat problémový rozsah (třeba flexi v rameni) před cvikem a po něm. 

Přijde ti to moc jednoduchý na to, aby to fungovalo? Že by jeden cvik pomohl odstranit tolik problémů? Dech je základní funkce s vysokou prioritou. Pokud se ti podaří ho zlepšit, je to jako když strčíš do první kostičky domina.

Nicméně tě prosím, nic mi nevěř a všechno pořádně otestuj na sobě i svých klientech. Zrovna perfektně naučený a pravidelně procvičovaný plný dech do zad ti dá hodně výsledků za opravdu málo úsilí.

PS: jestli chceš poznat vliv dechu na tělo do větší hloubky a jít ve svých diagnostických a trenérských schopnostech o krok dál, v Učebně zrovna je na dech celý kurz

Co tě čeká?

🎥 Úvodní video s teorií
Zjistíš, proč je dech víc než jen výměna plynů – a jak ovlivňuje pohybový aparát, držení těla i výkon.

🔎 Diagnostika dýchání
Naučíš se jednoduché testy, jak odhalit dechové vzorce u klienta – a jak s nimi prakticky pracovat.

 

💨 Test na sobě nebo klientovi
Vyzkoušej si dechové vzorce v praxi – odhalíš, co děláš ty (nebo klient) nevědomky špatně.

 

🧬 Funkční anatomie dýchání
Jak funguje bránice, co dělají nádechové svaly – a proč „dýchat do hrudníku“ není chyba, když víš jak.

 

📋 Závěrečný test
Krátké ověření toho, co sis z lekce odnesl – nic složitého, ale pomůže ti utřídit si myšlenky.

bottom of page