
Znalost anatomie je klíčem k efektivnímu nastavení plánu mobility i silového tréninku. Navíc ti pomůže řešit časté problémy v oblasti zápěstí a loktů.

Tak například, pokud chceš zdravé a silné zápěstí a lokty, je důležité nastolit rovnováhu mezi svaly zápěstí a prstů. Ty si můžeme rozdělit na ohybače (flexory) a natahovače (extenzory).

Ohybače trénuješ jakýmkoliv cvikem, kde se zatěžuje úchop (mrtvý tah, vis na hrazdě, shyb apod.) s extenzory je to ale těžší, ty se v tréninkovém plánu často vůbec nevyskytují.

Tím může dojít k nerovnováze, která působí problémy v začátku flexorů na vnitřním lokti (golfový loket), nebo třeba v úponových šlachách, které prochází úzkou štěrbinou v oblasti zápěstí (karpální tunel).

K uvolnění ohybačů použij tento cvik. Lokty propnuté, ramena zasunutá dolu od uší, prsty natažené. Streč 6 z 10 bys měl cítit v přední části předloktí, ne v zápěstí. Jednou denně, 1-2x30-60s.
K aktivaci extenzorů použij tento cvik. Zápěstí přitáhni do extenze, potom roztáhni prsty a na sekundu podrž. Aktivaci bys měl cítit na zadní straně předloktí. Jednou denně, 2-3x10-20 opakování.
Pro posílení můžeš do tréninku zařadit třeba bicepsové zdvihy jednoruček nadhmatem, kde extenzory drží zápěstí v neutrální pozici. Právě na pozici zápěstí bys měl dávat největší důraz. 2x týdně, 3x10-20 opakování.

Pokud je tvůj trénink těžký na úchop (což by každý správně složený trénink měl být), zkus zařadit ještě tyhle cviky, abys srovnal asymetrii, která možná v zápěstí vzniká.
Jestli tě zajímá víc, v Učebně zrovna vyšel kurz na zápěstí.
V tomto kurzu se naučíš:
✅ Diagnostiku – zjistíš, kde je problém a jak ho řešit
✅ Anatomii v praxi – pochopíš, jak zápěstí funguje a co ovlivňuje jeho pohyb
✅ Mobilitu a sílu zápěstí – efektivní cviky na protažení i aktivaci
✅ Správné postavení rukou při silovém tréninku – klíč k prevenci zranění