top of page
Untitled_Artwork (12).jpg

Michal za mnou přišel s tím, že má v levé noze pocit přetížení a nestability v kyčli. Jako vytrvalostního běžce ho taky dost limitovala bolest levého kolene při běhu. Běh je pro něj nejen sport, ale taky forma svobody a duševní očisty. Dal jsem si proto záležet, aby se Michal mohl k běhu co nejdřív vrátit naplno.

 

Hrubá diagnostika pohybových vzorů (dřep, kyčelní ohyb, stoj na jedné, výpad dozadu) nám potvrdila, že víc zatěžuje pravou nohu a že na levé nedrží tak dobře. Neodhalila nám ale proč se to děje. Projevy trochu naznačovaly problém v oblasti boční stability kyčle (především gluteus medius) a síly zadku.

​​Přistoupili jsme tedy ke svalovým testům a skutečně našli slabý gluteus medius a gluteus maximus na levé straně. Gluteus medius by vysvětloval nestabilitu a maximus přetížení zbytku nohy a tendenci těla přenášet váhu na pravačku.

Nejprve vás provedu testem a nápravou gluteu mediu.

*videa jsou pouze ilustrační a pomáhal mi na nich skvělý trenér kalisteniky Ondra Havelka (instagram ondra_ha)

TEST NA MEDIUS

Gluteus medius byl úplně bez síly a nenašel jsem žádný nefunkční sval v okolí, který by to mohl způsobovat. Většinou totiž nebývá sval slabý sám od sebe. Je buď podpracovaný nebo přepracovaný kvůli dysfunkci jiného blízkého svalu. Pokus o aktivaci mediu skončil ještě horším výsledkem v testu, proto jsme se pustili do uvolňování. Medius jsme důsledně uvolnili nejprve pomocí rolleru a potom i lakrosového míčku. Po uvolnění byl sval v testu plný síly

ROLLOVÁNÍ GLUTEU MEDIU

Po týdnu pravidelného uvolňování jsme ho začali procvičovat speciálním bočním prknem mířeným právě na gluteus medius.​

SIDEPLANK NA MEDIUS

Gluteus maximus na levé straně jsem taky našel bez síly. Je to tak velký a důležitý sval, že bylo samozřejmé, že jeho dysfunkce bude tropit nepořádek v kyčli i koleni. (na videu je chyba, vždy se snažte volnou rukou stabilizovat klientovi pánev)

TEST NA MAXIMUS

Zadek nejraději aktivuji pomocí větších pohybů a silového tréninku, pokud to jen trochu jde. Pro tyhle účely používám modifikované polomosty nebo polomosty jednonož, případně modifikované výpady dozadu.

POLOMOST NA JEDNÉ

U Michala krásně zabral modifikovaný výpad dozadu (snaha o koleno nad špičkou, důraz na předklon trupu, expander fixovaný za kyčel a táhnoucí dozadu) po pár sériích byl zadek v ohni a Michal měl pocit, že se může do kyčle konečně pořádně opřít.

ZADNÍ VÝPAD (ZÁPAD)

Teď jsme v tréninku už o pár týdnů dál a zatím všechno krásně drží. Dokonce už se pustil do delších běhů a kyčel i koleno krásně fungují.

PS: Pokud nemáte se svalovými testy zkušenosti, vůbec to nevadí. K zajímavým výsledkům můžete dojít i pomocí testování skrz cviky (například gluteus medius skrz zmíněný modifikovaný sideplank, případně clamshell exercise a maximus skrz polomost jednonož). Jen je třeba brát v potaz, že do výsledků zasahuje víc proměnných. 

Screenshot_20230214_211756.jpg
Screenshot_20230214_211820.jpg

PS: jestli chcete jít ve svých diagnostických a trenérských schopnostech o krok dál, je tu pro vás moje online Učebna. Mým cílem je, aby z vás byli profíci v oboru, kteří umí pomáhat klientům měřitelně a efektivně.

bottom of page