top of page
Hrudní_Koš_Původní (1).jpg

Bolavé rameno umí zavařit. Člověk potom může v dobré víře vyzkoušet úplně všechny cviky na jeho nápravu a dostane se.. nikam.

To, co se totiž často opomíjí, jsou základy ramene. Tedy lopatka a svaly kolem ní. Asi nejdůležitějším stabilizačním svalem lopatky je potom pilovitý sval.

Pokud nefunguje pilovitý sval, nemůžete od ramene očekávat, že bude silné a bez bolesti. Chybí totiž ten nejdůležitější základ. Jak poznáte, že je potřeba se na pilovitý sval zaměřit? Způsobů je samozřejmě víc, ale v první řadě by lopatka při opoře o ruku neměla vypadat jako ta Milanova nalevo. Takže pokud máte pocit, že vaše lopatka nebo lopatka vašeho klienta v opoře vypadá, že chce vystřelit na oběžnou dráhu, asi pilovitý sval nefunguje, jak by měl.

Pro trenéry může být vážně frustrující měsíce pracovat s klientem na bolavém rameni a nevidět žádné výsledky. Pokud se vám tohle stane, je na čase podívat se i jinam. A já vám chci ukázat, jak na to.

Vždy, kdy se chcete pustit do nápravy nějakého svalu, je potřeba přesně znát jeho anatomii a funkci. Pilovitý sval začíná na 1-9 žebru, probíhá mezi hrudním košem a lopatkou a upíná se na vnitřní hranu lopatky. Jeho funkce v lopatce je protrakce, horní rotace, zadní náklon a hlavně stabilizace lopatky proti hrudnímu koši.

ANATOMIE.jpg

Jakmile máte obklíčenou anatomii a funkci, můžete pilovitý sval na klientovi zkontrolovat palpačně, nebo pomocí svalových testů. Pokud v palpaci a testování nejste zběhlí, pokračujte klidně dalším krokem a tím je mapování. 

U tohoto cviku neočekávejte intenzivní pocit streče nebo pálení ve svalu. Možná je to roky, co váš klient tento sval nepoužil a bude chvíli trvat, než se na něj správně napojí. To vyžaduje píli, konzistenci a perfektní techniku. Nezapomeňte se proto vyvarovat těmto chybám.

Je jasné, že pouhé mapování svalu nestačí. Jestli chcete od svých lopatek a ramen nějaké výkony, je třeba se z téhle rehabilitační nápravné fáze přesunout do lehkého silového tréninku. A z něj potom do těžkého silového tréninku. Vždy podle potřeb klienta. Pokud jsou kliky o zem moc, zvolte na začátek kliky ve sklonu o osu. Já tuhle variantu volím i s hodně trénovanými lidmi. Pokud mají pilovitý sval mimo provoz, určitě nezvládnou klik o zem bez kompenzací, nezávisle na síle jedince.

Pilovitý sval sice pomáhá se stabilizací především při horizontálních tlacích, ale mám tu pro vás ještě jednu perličku. Cvik, který je přítomný téměř v každém plánu, který píšu. A je to z velmi dobrého důvodu.

Pokud jde o jakoukoliv svalovou nápravu, snažte se respektovat aktuální úroveň daného svalu. Od neaktivního svalu nemůžete čekat, že se sám zapojí v silovém tréninku a aktivní a silný sval zase nemůžete posílit lehkými aktivačními a mapovacími cviky. Snažte se vždy určit, kde se nachází na spektru od zranění přes nápravu až po silový trénink.

PS: jestli chcete jít ve svých diagnostických a trenérských schopnostech o krok dál, je tu pro vás moje online Učebna. Mým cílem je, aby z vás byli profíci v oboru, kteří umí pomáhat klientům měřitelně a efektivně <3

bottom of page